Dagbok
Här är en mer eller mindre uppdaterad redogörelse för mitt liv. Jag har också en (sällan uppdaterad) dagbok på engelska, och man kan se mitt schema för dagen.
Arkiv:
Andra dagböcker:
2001-12-29
Har återhämtat mig från magsjuka som slog till i förrgår kväll och knockade mig totalt. Är i Örebro, hemmahemma, och tar det lugnt. Ska se på Sagan om Ringen i morgon med Peter, Helena och Peter. Roligt.
2001-12-22
Började dagen med att tvätta. Det var bra, nu har jag massor av rena kläder! Sedan for jag ut på landet till Falla, nära Finspång. Där fikade vi (jag, Frida, Tosse, Charlotte, Ida och Stefan) och gick sedan på julspelning i Skärblacka.
Minnesvärt därifrån: NN och Humanisterna (där NN är ett namn jag glömt) som var ganska duktiga. Inte min musikstil (de spelade visrockpunk typ), men ganska bra ändå. Sedan kom Riddim Section, ett helschysst reggaeband. Det gungade rejält, och framträdandet var definitivt det bästa under kvällen enligt mig. Till och med ungdomarna i högstadieåldern som utgjorde huvuddelen av publiken uppskattade några låtar då det handlade om hembränd sprit eller marijuana. De lugnare låtarna med politiska texter var inte lika populära, men det kanske är att vänta. Ytterligare ett band hann jag se innan det var dags att fara, men jag minns inte vad de hette. De spelade pretentiös käng/rock, och sångaren sög.
Träffade under kvällen även Staffan och ett par lokala förmågor. Jag har tyvärr glömt deras namn, jag har verkligen uselt namnminne. Usch.
Nu ska jag ut i skogen igen, och kommer åter till civiliserade trakter i mellandagarna. Därför blir det naturligtvis ganska få (inga) uppdateringar här den närmaste tiden.
2001-12-21
Tillfälligt åter i Linköping, har tillbringat början av jullovet på landet. Det har varit skönt, jag har kunnat slappna av och läsa lite. Det har fördelar att slippa datorn ett tag. En summering av den gångna tidens aktiviteter följer.
Den 15 var det Hawaiifest hos Oskar, Anders och Aron i Bergsjön. Det var en lyckad tillställning. De flesta var trevliga (undantag för ett drygo som får vara anonymt), och alkoholintaget var rimligt. Önskar att jag pratat mer med somliga. Till och med städningen dagen efter gick lätt, även om jag inte sovit så mycket under natten. Sedan hängde jag kvar ett tag och tog det lugnt, tittade på video och så vidare.
Sedan gick färden till landet efter ett misslyckat julhandelsförsök. Bara mamma och jag var där. Spelade spel, bland annat backgammon och rävspel. Rävspelet slutade ganska snabbt vara roligt när jag upptäckte att fåren hade en vinnande strategi. Om man vet hur partiet kommer att sluta är det inte så spännande att spela. Men det kan kanske vara roligt att skriva ett rävspelsprogram, bara för att träna sina AI-muskler med något lätt innan man ger sig på Go eller något liknande.
I kväll har jag försökt komma igen lite på kommunikationsfronten, svara på epost och sådant. Tusentals olästa brev och LysKOM-meddelanden, ufff. I morgon fika hos Frida, trevligt. Måste försöka komma i säng snart så jag inte försover mig i morgon. Måste tvätta och sådant. Inte mycket trängsel i tvättstugan, skulle jag tro. Korridoren är helt tom, alla har åkt hem över jul. Skönt, på sätt och vis. Men lite kusligt.
Sidan har nu fått julfärger. Trevligt, va?
2001-12-12
Inget nytt. Jag vill ha jullov.
2001-12-11
Åt lunch med Emil, och försökte plugga lite. Det blev mest att vi satt och beklagade oss över hur jobbigt allt var, dock. Men det var ju trevligt.
Möte med nya styrelsen för FR Ryd. Inget särskilt spännande.
Försökte fixa lite buggar i min anygui-backend. Det gick inte heller så bra. På det hela taget har dagen varit ganska misslyckad ur produktivitetssynvinkel.
2001-12-10
12:20. Går igenom min MD-samling, och hittade en skiva med Monster. Lyx! Det framkallade några trevliga minnen, och det är bra musik dessutom. Bright Citizen är en härlig rocklåt, och Valley of the Shadow of Death är himla svängig!
Spelar just nu: Monster, Leave of Absence.
19:04. Tittade på Nobelprisutdelningen, det var ju lite trevligt. Men inledningstalet var bedövande tråkigt. Och långt. Jag hade tänkt titta lite på festligheterna också, och kanske se Enemy of the State som visas på ZTV i kväll, men jag vet inte om jag orkar. Känner mig väldigt trött.
Spelar just nu, del två: Monster, Valley of the Shadow of Death.
2001-12-07 - 2001-12-09
Inget att berätta, satt mest hemma och tråkade.
2001-12-06
For på stan och köpte switch. Passade på att lämna igen en biblioteksbok också. Åt en stor kebabtallrik på Marmaris, (mycket) dyrt men (mycket) gott.
Tillbringade delar av kvällen med att läsa på lite om Scheme. scsh kan vara något att utvärdera för kommande projekt.
2001-12-05
Wow. I natt/dag sov jag 16 timmar. Mycket konstigt. Det förstörde min dygnsrytm igen.
Kom i alla fall upp i tid till FR Ryds extra årsmöte, vilket kanske inte var så bra. Om jag hade legat hemma och sovit hade jag sluppit bli vice ordförande i den nya styrelsen.
När jag kom hem från mötet väntade brev från Studentbostäder i Linköping AB, även känt som Stångis. De erbjuder mig en etta, i stället för det korridorsrum jag har nu. Svårt val. Jag har börjat komma på plats här och lära känna mina korridorskompisar lite. Samtidigt vore det praktiskt med ett eget kök. Ack ja, svåra beslut.
2001-12-04
Idag var en bra dag! Började ganska tidigt, 08:00, med samling vid universitetet. Därifrån for jag och ytterligare kanske tjugofem blivande civilingenjörer eller dylikt med buss till Stockholm för att göra studiebesök hos Virtual Genetics. Bussresan blev skön, bra säten och musik i freestyle. Besöket var också trevligt, de arbetar med en del spännande saker. Det verkar inte osannolikt att jag letar efter något liknande när det blir dags för mig att göra exjobb i framtiden. Det är ett tag till dess, förstås. Den enda missen på utflykten var att Matrix visades under hemfärden. Volymen var för hög för att jag skulle kunna lyssna på musik med behållning, och jag har sett filmen tillräckligt många gånger.
Sedan blev det snabbmat på McDonalds och vidare till UppLYSning om säkerhet i GNU/Linux-system. Ganska enkel genomgång av iptables, i princip. Inte våldsamt givande, men inte bortslösad tid heller.
Som kronan på verket väntade även Meiso av DJ Krush i postfacket när jag kom hem. Trevligt med mer bra musik! Pratade med Oskar (Joelson) också, han har jobbat en del med Camelot Online på sistone. Roligt, tycker jag! Ska bli kul att träffa honom, dels på Hawaii-festen och dels vid nyår.
Spelar just nu: DJ Krush, Only the Strong Survive.
2001-12-02
Det kan vara för att jag är trött, men jag tycker det här är jätteroligt. Över huvud taget är Doctor Fun rekommenderad läsning om man har tråkigt. Alla är inte bra, men många är.
Varning: Gå inte med i I]M, då drar emacs 90%+ CPU i över fyra timmar. Helt galet, jag undrar varför den gör det. Till slut blev jag tvungen att göra e0, då hade jag kommit till 1992. Jag är väl inte av det rätta virket.