Lysators medlemsmöte 2008-10-01

2. Mötets öppnande Mötet öppnades ca kl 19:15 av föreningsordförande Linnéa Björk Timm.

3. Val av mötespresidium Mötet valde Niclas Zeising till mötesordförande och Joakim Tosteberg till mötessekreterare.

5. Val av två justeringpersoner, tillika rösträknare David Hörnlund och Karl Mikaelsson valdes till justerare, tillika rösträknare.

7. Justering av röstlängd Röstlängden fastslogs till 24 närvarande röstberättigade medlemmar.

11. Fastställande av dagordningen Under övrigt lades ”Datorer till ” till. Med denna ändring införd fastställdes sedan dagordningen utan några mer ändringar.

13. Mötets behöriga utlysande Mötet befanns vara behörigt utlyst.

17. Förgående mötesprotokoll Protokollet för medlemsmöte 2008-05-14 var färdigjusterat och kunde läggas till handlingarna.

19. Rapporter och meddelanden Allehanda rapporter föredrogs muntligt. Rapporter som inkommit skriftligt i textformat återfinns i bilaga 7. De punkter som föredrogs var de annonserade punkterna:

a) ekonomi

b) styrelse

c) UNIX

d) FOO

e) ∼

f) ∼/lib

g) FTP

h) WWW

i) LysKOM

j) WebKOM

k) NannyMUD

l) Runeberg

m) uppLYSning n) Lystring

o) Historieprojektet

p) GARB

q) Xenofarm

r) Nyckelansvarig

s) Varuautomaten

23. Föredragande av verksamhetsberättelseför Lysator 2007/2008 Föredrogs under mötet. Finns tillgänglig i bilaga 2

29. Föredragande om revisionsberättelse för Lysators styrelse 2007/2008 Revisionberättelsen för 2007/2008 föredrogs av Magnus Holmgren. Efter att ha fått se ett kontoutdrag ifrån sparkontot och jämfört detta med den förväntade balansen rekommenderades styrelsen för 2007/2008 ansvarsfrihet. Finns tillgänglig i bilaga 3.

31. Prövning av ansvarsfrihet för Lysators styrelse 2006/2007 samt 2005/2006 Mötet beviljade styrelsen för 2007/2008 ansvarsfrihet.

37. Val av drifts och projektansvariga Föreslaget som lämnats in ifrån valberedningen var

Roll  Föreslagen person
Superroot  Pettson
Webmaster & Infomaster derfian (Karl Mikaelsson, Cendio/Lysator/Hamsterkollektivet)
Lystring  LadyFrost (Linnéa Björk Timm)
LysKOM  ceder (-) Per Cederqvist
WebKOM  derfian
UppLYSning  Kent Engström
Bug (Garb)  *Vakant*
History-projektet  kjell-e (Kjell Enblom)
˜ /lib (biblioteket)  Blambi
Projekt Runeberg  Lars Aronsson (runeberg.org/nf)
˜ ,ˆ (lokalansvarig)  marjo
NannyMUD  Mats Persson
FTP  Peter Eriksson Lysator (officiell motarbetare)
LysITisk film  Eje (Har nät. Ibland från okänd källa)
Nyckelansvarig  larlin (Har bakvänd MAC)
Varuautomaten  larlin (Har bakvänd MAC)
Xenofarm  *Vakant*
<Nya Projekt?>  *Vakant*

Personnamnen i listan har den form som valberedningen valt, vilket förefaller till största delen vara baserat på personernas inloggningsnamn i Lysators LysKOM-system. Xenofarm ströks sedan ur listan under mötet, med den förändringen accepterade mötet samtliga av valberedningens förslag. Ansvariga för olika poster är alltså som följer (riktiga namn med loginnamn inom parantes)

Roll  Vald person
Superroot  Andreas Pettersson (pettson)
Webmaster & Infomaster Karl Mikaelsson (derfian)
Lystring  Linnea Björk Timm (ladyfrost)
LysKOM  Per Cederqvist (ceder)
WebKOM  Karl Mikaelsson (derfian)
UppLYSning  Kent Engström (kent)
Bug (Garb)  Tillsättes vid behov
History-projektet  Kjell Enblom (kjell-e)
˜ /lib  Patrik Lembke (blambi)
Projekt Runeberg  Lars Aronsson (aronsson)
Lokalansvarig  Martin Jonsson (marjo)
NannyMUD  Mats Persson (matpe)
FTP  Peter Eriksson (pen)
LysITisk film  Eje Svensson (eje)
Nyckelansvarig  Lars Lindholm (larlin)
Varuautomaten  Lars Lindholm (larlin)

41. Proposition 1 om stadgeändring

Med följande ändringar godkände mötet proposition 1:

• ”Linköpings Universitet” ändrades till ”Linköpings universitet”

• ”Tekniska Högskola” ändrades till ”tekniska högskola”

• ”Medlemskap kan även innehas av den som lämnat LiU men under sin tid på LiU varit medlem” ändrades till ”Medlemskap kan även innehas av den som lämnat LiU men tidigare varit medlem”

De godkända stadgeändringarna i sin helhet finns i bilaga 5, propositionen som den inkom till mötet finns i bilaga 4. För att ändringarna ska gå igenom krävs att de godkänns även på nästa medlemsmöte.

43. Proposition 2 om stadgeändring Efter diskussion beslutade mötet igenom acklamation att avslå stagdeändringen. Ingen var emot avslagandet. Propositionen finns att beskåda i bilaga 6.

47. Övriga frågor Inköp av datorer till ∼ diskuterades, men man kom fram till att detta inte var medlemsmötets uppgift att behandla, utan det delegerades till root-gruppen att leta fram förslag och styrelsen att besluta. Mötets avslutande Mötet avslutades ca 21:00.

Bilagor

1. Bilaga 1. Närvarolista Närvarolista, tillika röstlängd, omfattande 15 personer.

Namn  Nick
Karl Mikaelsson  derfian
Anna Eneland  blomflickan
Niclas Zeising  zeising
Tommy Persson  tommy
Eje Svensson  eje
Linnea Björk Timm LadyFrost (lämnar mötet 19:50)
Lars Aronsson  aronsson
Albert Holm  albert (lämnar mötet 19:22)
Robert Martinsson  bassh
Peter Haffid  haffe
Oscar Carlsson  osccar
Martin Jonsson  marjo
Johan Busk Eriksson busk
Claes Hardesköld  herj
Torbjörn Lönnemark tobbez
Andreas Petersson  pettson
Mattias Wingstedt  wing
Lars Lindholm  larlin
Eric Svensson  eric
David Hörnlund  dadda
Joakim Tosteberg  joakim_tosteberg
Magnus Gustavsson mag
Magnus Holmgren  holmgren
Peter Bortas  zino
Johan Sundström  jhs (ankom till mötet 19:35)
Patrik Lembke  blambi (ankom till mötet 20:00 under pausen)

2. Bilaga 2. Verksamhetsberättelse

Verksamhetsberättelse Lysator ACS 2007-2008 ——————————————————————————-

Medlemsrekrytering ————————————

Under Nolle-P besökte C, Y och D oss under sina nollevandringar. Vi sposrade D-sektionen i utbyte mot ett flygblad i alla väskor som delades ut till de nya studenterna. I slutet av nolle-P hölls det sedvanliga infomötet. Rekryteringen var framgångsrik och resulterade i 30-35 nya medlemmar.

Lokalerna ————————————

I har det tillkommit ny vattenkokare, tekanna och micro, och kaffebryggaren har bytts ut två gånger. Det har även möblerats om igen och bordet har fått en snygg, svart duk.

I FOO har "hela havet stormar-projektet påbörjats och avslutats vilket resulterade i en helt ny möblering som baseras på två rackrader istället för tre, av värme- och utrymmesskäl. Varje först lördag i månaden har det hållits FOO-hack där root har donat med datorerna.

NätC har bytt namn till ˆ och är numera ett inrett umgängesrum i Ryd. Det finns några nycklar och taggar utdelade bland lysiter som man kan kontakta för att utnytja lokalen.

PR-prylar ————————————

Det diskuterades inköp av collegetröjor med Lysatortryck, men detta har inte utförts ännu. PR-prylar har dock sålts.

Maskiner ————————————

Det har införskaffats en ny mailserver samt konsollserver. Vi har även fått flera Blade 1000 till ˜ . Slutligen har det köpts in plattskärmar för att frigöra lite utrymme i ˜ .

Händelser ————————————

I ˜ har det fortsättningsvis anordnats fredagsfika varje fredag till lysiters välbehag. Detta är ett lämpligt tillfälle att besöka om man vill få tag på root eller styrelse.

Lysator fyllde 35 år under våren vilket firades med tårta och föreläsning av Robert Forchheimer.

Det köptes in en varuautomat som ska stå utanför ˜ och stilla sugna lysiters behov av cola och klägg när caféerna på campus är stängda.

3. Bilaga 3. Revisionsrapport

Revisionsberättelse 2007 - 2008

Bokföring

Alla verifikat finns numrerade i ordning i bokföringen. Det fanns mindre tveksamheter utan betydelse med handskrivna verifikat på ca 40:-.

Kassor och konton

Handkassans redovisning av transaktioner är bristfällig. Det finns bokföring med verifikat på utgående betalningar på 5166.50 och inkomsterna anges till 4408 men det är osäkert vad inkomstuppgifterna grundar sig på. Handkassan var enligt bokföringen 5203:- i slutet av perioden och har ej kontrollräknats av revisorerna. Det är för mycket pengar och större delen av den bör snarast sättas in på konto.

Girokontot innehåller över 100 000:-, om halva den summan sätts in på sparkontot ger det drygt 200:- månaden i ränteinkomst vilket nästan kompenserar för inflationen.

2006-12-31 till 2008-01-01 var de enda transaktionerna på sparkontot ränteinsättning. Det finns inga uppgifter i bokföringen om senare transaktioner (kassören skall fixa kontoutdrag).

Kontoplanen tror vi skulle kunna göras mer ändamålsenlig. Det vi märkte vid revisionen var nämligen att kontona inte alltid användes konsekvent, vilket tyder på att det inte är riktigt väldefinierat hur de ska användas. Vi kräver förstås inte att bokföringen görs om utan vill bara avisera att vi vill diskutera förbättringar med nuvarande kassören inför budgetförslaget till våren.

Verksamhet Styrelsen har arbetat under året och det finns tre protokoll under /lysator/styrelsen/2007-2008 samt beslut i lyslyskommötet för styrelsebeslut vars beslut bör sparas i samma katalog.

Under verksamhetsåret har de budgeterade medlen använts till relevanta inköp och verksamhet. Det är bra men förbättringsmöjligheterna i hur man gynnar nya initiativ genom att använda pengarna klokt tar aldrig slut.

Revisorerna tillstyrker att styrelsen beviljas ansvarsfrihet för verksamhetsåret 2007-2008 under förutsättning att kontoutdrag för sparkontot presenteras och överensstämmer med balansräkningen.

Magnus Redin Magnus Holmgren

4. Bilaga 4. Proposition 1

================================================================================

Nuvarande sektion 2.1 ——————————————————————————– Medlemskap i LYSATOR är öppet för varje studerande och anställd vid Linköpings Universitet och Tekniska Högskola. Medlemsskap kan även medges utomstående efter styrelsebeslut. Medlemskap kan även innehas av den som efter examen lämnat LiTH men under studietiden varit medlem.

Förslag till reviderad sektion 2.1 ——————————————————————————– Medlemskap i LYSATOR är öppet för varje studerande och anställd vid Linköpings Universitet och Tekniska Högskola. Medlemskap kan även medges utomstående efter styrelsebeslut. Medlemskap kan även innehas av den som lämnat LiU men under sin tid på LiU varit medlem.

Motivering ——————————————————————————– Vi ska inte slänga ut LiU-studenter som inte tagit examen, bara för att de förflyttas ut i arbetslivet. Korrigering av felstavning från medlemsskaptill medlemskap"

================================================================================

Nuvarande sektion 4.5 ——————————————————————————– Dagordningen, propositioner och motioner samt till höstmötet verksamhetsberättelse, ekonomisk berättelse och revisionsberättelse skall offentliggöras senast fem dagar timmar före mötets början. Motion till föreningsmötet skall vara styrelsen tillhanda senast sju dagar före mötets början.

Förslag till reviderad sektion 4.5 ——————————————————————————– Dagordningen, propositioner och motioner samt till höstmötet verksamhetsberättelse, ekonomisk berättelse och revisionsberättelse skall offentliggöras senast fem dagar före mötets början. Motion till föreningsmötet skall vara styrelsen tillhanda senast sju dagar före mötets början.

Motivering ——————————————————————————–

Korrigering av fel i texten, ska stå dagaröch inte dagar timmar".

5. Bilaga 5. Accepterad stadgeändring Sektion 2.1 ——————————————— ———————————– Medlemskap i LYSATOR är öppet för varje studerande och anställd vid Linköpings universitet och tekniska högskola. Medlemskap kan även medges utomstående efter styrelsebeslut. Medlemskap kan även innehas av den som lämnat LiU men tidigare varit medlem.

Sektion 4.5 ——————————————————————————– Dagordningen, propositioner och motioner samt till höstmötet verksamhetsberättelse, ekonomisk berättelse och revisionsberättelse skall offentliggöras senast fem dagar före mötets början. Motion till föreningsmötet skall vara styrelsen tillhanda senast sju dagar före mötets början.

6. Bilaga 6. Proposition 2

================================================================================

Nuvarande sektion 4.7.1 ——————————————————————————– Behandla revisionsberättelsen, godkänna verksamhetsberättelse och ekonomisk berättelse, avgöra frågan om ansvarsfrihet för avgående styrelse.

Förslag till reviderad sektion 4.7.1 ——————————————————————————– Behandla revisionsberättelse, godkänna verksamhetsberättelse och ekonomisk berättelse, avgöra frågan om ansvarsfrihet för avgående styrelse och personer ansvariga för budgetposter.

Motivering ——————————————————————————– Det ekonomiska ansvaret för driftgruppsposter ska falla på den ansvariga för driftgruppen.

================================================================================

Förslag på ny sektion 6.3 ——————————————————————————– Driftsledare skall till höstmötet lämna en kortfattad skriftlig rapport om sin verksamhet sedan föregående höstmöte.

Motivering ——————————————————————————– Det är bra om vi kan få in årliga rapporter ifrån de olika driftgrupperna så att vi vet att de fortfarande lever och vad de håller på med.

================================================================================

Förslag på ny sektion 6.4 ——————————————————————————– En driftsgrupp kan, om medlemsmötet finner det lämpligt, få en egen budgetpost med driftsledaren som ansvarig inför styrelsen och medlemsmötet.

================================================================================

Förslag på ny sektion 7.3 ——————————————————————————– Projektledare skall till höstmötet lämna en kortfattad skriftlig rapport om sin verksamhet sedan föregående höstmöte.

Motivering ——————————————————————————– Se 6.3.

7. Bilaga 7. Inkomna rapporter

Lokalgruppen ————————————

Medlemmar i lokalgruppen: Marjo - Ansvarig Larlin Busk Bassh Haffe Eje Tost

Verksamhet fördelat på lokaler: ˜ : Möblerat om Köpt in nya mikrovågsugnar då de gamla dog 6 Nya skärmar, platta (Igentligen Rootgruppen men vi är glada iaf) Fredagsfika, nästan varje fredag kl 1500, brukar vara välbesökt. Nya Kaffebryggare då de gamla gått sönder

skrubb@ : Städat och sorterat saker som lagrats där.

ˆ : Tidigare känt som nät-C, Nu under ombyggnad till föreningslokal. Städat samt kört nått ton med skrot till Gärstad. Fixat nycklar och rfid-taggar för inpassering. Ringklocka från dörren så man hör när någon står utanför.

Planer på ytterligare verksamhet är nya stolar, arbetsstationer och fungerande nät till ˆ . Samt en förslagslåda i ˜ och ett logg system där lokalgruppens verksamhet kan registreras.

˜ /lib: ————————————

* 2007-2008

Hyllorna omindexerades, då den gammla sidan saknade en stor del böcker. Det köptes under perioden in dryga 33st titlar. Budgeten gick lite över, då den slutligen hamnade på: 8470.00SEK.

Utöver detta testas det på att prenumerera på en tidning, 2600 för att se om tidnigar är något som det verkar vara intresse av. Dock har intresset verkat svalt.

Stort tack till alla de som lämnat förslag på böcker, speciellt Kjell-e, Busk och Zeising för deras förslag (eller snarare mängderna av dem)

För mer information (inte alltid den senaste dock): http://www.lysator.liu.se/ blambi/tildelib/

Runeberg ————————————

Här är en kort verksamhetsberättelse från Projekt Runeberg:

Projekt Runeberg (runeberg.org) är ett Lysator-projekt för digitalisering av äldre nordisk litteratur, grundat 1992 och lett av Lars Aronsson. Projektet har under senaste året fortsatt sin verksamhet som tidigare. Aktiva redaktörer är Joakim Ragnvaldsson och Hans Persson. Arkivet växer långsamt och omfattar nu 524.000 inscannade boksidor eller lite drygt 26 hyllmeter. I vintras inköptes en ny server (Mirabell) som står i FOO-hallen och inom kort kommer att överta rollen som huvudserver från sin föregångare (Fatabur). Projektet har en del pengar i Lysators kassa och Lars Aronsson har gjort en del utlägg som han ska redovisa kvitton för inom kort, däribland hyran för ett förråd där projektet förvarar gamla böcker.

Lysitisk film ————————————

_Rapport från projektet Lysitisk film_

* 41 upplysningar har spelats in totalt varav 18 det senaste året. Filmerna tar just nu ca 178GB i omkodat format, exklusive senaste upplysningen.

* Projektet har fått tillgång till datorn normandie i foo-hallen som lagringsserver samt host för film.lysator.liu.se

* DVD:er är den stora frågan just nu. Som det ser ut nu så går det att använda användares disk och sprida dvd:erna via torrent, men dessa bör även lagras på lysators filsystem.

* Min personliga omkodningsprocess har optimerats, och jag vill hävda att widescreen är det format som upplysningarna kommer att filmas med i framtiden eftersom det är vad kameran ställer in sig på som standard. Bättre än att formaten skiftas mellan upplysningarna.

* Viss nyrekrytering har skett. Upplärning pågår.

Historieprojektet ————————————

Det har inte hänt så mycket med historyprojektet under det senaste året. Lysators historysidor är i alla fall uppe och fungerar.

Nyckelansvarig ————————————

Under året har jag delat ut och tagit in nycklar till ett antal olika personer jakten på försvunna nycklar har inte gått framåt i någon större bemärkelse.

Hantering för nycklar och taggar till ˆ tillkommit. De har delas ut till folk som bor nära ˆ .

Varuautomaten ————————————

Införskaffade automaten under våren från en båtklubb i sthlm, jag åkte upp i sammband med att Lansen skulle dit och fick hjäp att hämta automaten.

Detta visade vara mycket bra då automaten vägde betydligt mer än vad förhands informationen angav. Det krävdes ungefär åtta personer och någon timma för att lyckas lasta den i bilen.

Efter att automaten införskaffades så undersökte vi den. Det visade sig att innandömet var mycket skitigt. Så det första vi gjorde var att montera ner innandömet och diska detta.

Nästa problem var att kylan i autmaten inte fungerade, det visade sig att detta berode på två saker. Dels hade en kontakt inne i automaten lossnat vilket gjorde att kyl delen inte fick strömm alls. Sedan visade sig att fläkten för varmdelen var trasig. Detta åtgärdades genom att en vanlig bordsfläkt i lämplig storlek monteras in istället.

När nu automaten i någon menning hade fungerade grund funktion kvar stog att displayen som visar saldo var trasig. Det pågår nu ett arbete för att ersätta denna.

En annan del som pågår är att sätta in displayer som visar priset för varje vara detta är iprincip fungerande och ska bara monteras och så ska strömförsörjnings- frågan lösas.

Studentspex ————————————

Arbetet med att flytta från Lysators webbserver till lisse pågår fortfarande, dock i ganska långsamt tempo. All ny funktionalitet läggs till på lisse. En Tomcatbaserad frontända underlättar interaktion med enkätsystem och medlemsregister vilket bland annat medlemstidningens redaktör kan använda för att skriva ut adresslappar vid papperspostutskick.

Wikin används allt flitigare och underlättar vår huvudaktivitet på ett mycket bra sätt, dessutom använder även styrelsen en wiki för sin informationssamordning.

Tidigare har vi använt oss av Loopias webbaserade administrationssystem för mailalias men numera sköts det uteslutande av postfix på lisse.

I samband med DSA 1571-1 undersöktes nycklar med dowkd.pl och berörda användare informerades samtidigt som lämpliga åtgärder vidtogs.

I planen härnäst finns tankar på att ersätta mailmanlistorna för uppsättningar med intelligens på lisse som antingen dynamiskt uppdaterar egna mailmanlistor ur databasen eller som dynamiskt exploderar adresser som spex09-det till alla registrerade dekorare i spex 09.

Rootgruppen består av fyra personer som utför blandad utveckling och underhåll. Tillsammans med övriga spexare är vi glada och tacksamma över att få ha lisse i FOO.

netbsd.se ————————————

Vi lever och har nät, så ofta akademiska hus låter oss. Vi har fått 2x750GB från företaget EG Display & System. Detta gör att vi har kunnat ha mer mjukvara speglad.

Sedan några veckor tillbaka har vi dessutom börjat spegla OpenBSDs källkodsträd vilket man kan komma åt via anoncvs, cvsup samt rsync.

Statistik för våra tjänster kan hittas på http://nixon.netbsd.se/stats/ , som exempel därur kan nämnas att vi nu i slutet av september haft: 4409 anslutningar via anoncvs (305 unika) 2050 anslutningar via cvsup (238 unika) 285 anslutningar via rsync (11 unika) Detta under en typisk månad utan några speciella händelser så som releaser av något slag.

Dessutom noterade jag att ping.sunet.se har uppgraderats via anoncvs och detta över IPv6 dessutom.