 |
 |
Onsdag 22 november- Vita viner från Sydafrika med Maja Berthas
De senaste 20 åren har Sydafrikas vinindustri fullständigt exploderat och experimentlustan är starkare än någonsin. Idag ses Sydafrika som ett av de mest spännande vinländerna i världen och har hyllats av bland annat den brittiska vinpressen med personligheter som Jancis Robinson, Jamie Goode, Oz Clarke och Tim Atkin i spetsen. Chenin Blanc och vita blandviner är definitivt en strömning som leder den utvecklingen, främst då bland mindre och nya producenter. Under ledning av Maja Berthas, som är marknadschef för Wines of South Africa (WOSA), får ni här möjlighet att lära er mer om landet och dess strålande vita viner.
Kvällens viner är ett representativt urval av vita sydafrikanska viner, något vi mycket sällan provar. De utgör alla ett bra exempel på det nya Sydafrika, vad gäller vita viner.
Vi provar följande viner: - Aristargos, David & Nadia, Swartland, 319 kr (nr 95594) - Moment of Silence, Blankbottle, Stellenbosch, 219 kr (nr 78100) - Mount Abora, Koggelbos, Swartland, 165 kr (nr 75275) - Semillon, Boekenhoutskloof, Paarl, Franschoek, 299 kr (nr 76859) - Magnetic North Mountain Makstok, Alheit Vineyards, Olifants Rivier, 437 kr (nr 74413)
Till maten, som inte är bestämd ännu, dricker vi The Old Orchads Chenin Blanc, Bellingham, Paarl, 119 kr (nr 2051).
Notera att vi när detta skrivs inte har fått bekräftelse på alla viner. Om något vin inte kan levereras så kommer vi att servera ett likvärdigt alternativ.
Tid och plats: Onsdag 22 november kl 18.30 på Restaurang Lagerbladet, Snickaregatan 22. Pris för provning och mat: 380 kr för medlemmar och 430 kr för gäster.
Datum: Bokning är möjlig från fredag 3 november kl 09:00. Medlemmar i sektionen Linköping Bacchus har förtur till och med söndag 5 november. Munskänksmedlemmar oavsett sektion har företräde framför gäster fram till och med torsdag 9 november. Sista anmälningsdag är söndag 19 november. Om en provning blir fulltecknad hamnar ni på väntelistan och man får då besked om platser blir tillgängliga längre fram.
Observera vid anmälan av gäster när det enbart är ett fåtal platser kvar till provningen att ni verkligen kontrollerar att det finns tillräckligt med platser kvar för både er och de inbjudna gästerna. Det finns en risk att ni hamnar med hela er bokning inklusive er själva på väntelistan i det fall att det inte finns tillräckligt med platser kvar. Tveka inte att höra av er till oss om ni är osäkra så hjälper vi er.
Anmälan Från och med höstens provningar har vi ändrat våra boknings- och betalningsrutiner för att helt anpassa oss till Munskänkarnas nya centrala administrativa system. De största förändringarna för dig som medlem är att man bokar plats på provningarna via hemsidan klicka på länken här och att man då behöver logga in med sitt medlemsnummer eller e-postadress och lösenord. Denna information hittar du enklast på medlemskortet som skickades ut inför 2017, får du problem så kontakta oss på mailadressen nedan.
Vidare så lämnar vi nu kontantbetalning av provningarna när man kommer till provningstillfället, istället är det betalning i förväg som gäller. Mail med inbetalningsinfo kommer när du anmält dig, inbetalning ska vara oss tillhanda senast 2017-11-19 via Plusgiro 390908-2. Om du har några frågor eller problem med anmälan vänligen kontakta oss på vår mailadress linkoping.bacchus@munskankarna.se så besvarar vi dem snarast.
Avanmälan Om du behöver avanmäla dig, så är det bra om du gör det så tidigt som möjligt, så vi kan använda platsentill någon som står på väntelista, ifall provningen skulle vara fullbokad. Avanmälan görs på samma ställe som bokningen. Om du inte kommer på provningen och inte har avanmält dig senast klockan 18:00 tre dagar innan provningen får du betala för provningen.
Glöm inte att meddela om du är ny medlem i sektionen! Du kommer då få insignier i form av skopa och band vid provningen. Passa också på att fråga om det är något du undrar över!
Om du är tidigare medlem och önskar ett nytt band, 5-års, 10-års eller 25-års, ber vi dig meddela detta vid anmälan.
Kom i god tid. Du behöver inte ta med egna vinglas. Glöm inte din tastevin (skopa).
Hjärtligt välkomna till en trevlig och intressant kväll i matens och vinets tecken.
|
 |
 |
|